O nas

Fundacja Naszpikowani oficjalnie działa od 2016 roku, a nieformalne działania sięgają 2015. Podstawowym celem powstałej fundacji była edukacja oraz organizowanie akcji, podczas których wyjaśnialiśmy zagadnienia dotyczące białaczek oraz ich leczenia metodą przeszczepu. Pomagaliśmy również w rejestracji kandydatów na dawców szpiku (zarejestrowało się ponad 5.000 osób).

W kolejnym roku rozszerzyliśmy działalność i przyjęliśmy pierwszych Podopiecznych, którym pomagaliśmy na różnych płaszczyznach. W kolejnych latach podjęliśmy współpracę ze szpitalami w Białymstoku, Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Suwałkach, a w lipcu 2022 liczba Podopiecznych osiągnęła 90 osób.

Maj 2022 roku był kolejnym przełomowym momentem w naszej działalności ponieważ podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działalności o dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W październiku 2022 otworzyliśmy w Rogowie ośrodek „Mój kolorowy AUTentYZM”, w którym korzysta z BEZPŁATNEJ pomocy przeszło 100 osób oraz rozpoczęliśmy współpracę z Jagiellonią Białystok, BAS Białystok oraz Ślepsk Suwałki.

Naszymi Ambasadorami są m.in. Wojciech Nowicki, Kamil Szeremeta, Joanna Koroniewska, Maciej Dowbor, Rafał Grzyb, Adam Piechocki – Pih, Kamila Lićwinko, Taras Romanczuk i wiele innych znanych osób.

Na dzień dzisiejszy liczba naszych Podopiecznych przekroczyła 300 osób.

W planach na 2024 rok mamy m.in. otwarcie obok ośrodka w Rogowie – ostoi „Mój kolorowy AUTentYZM”, w którym nasi Podopieczni wchodzący w pełnoletność będą mogli zamieszkać samodzielnie. Ostoja ma składać się z 7 bliźniaczych domków modułowych, kompleksowo wyposażonych – łazienka, pokój z aneksem kuchennym. Na chwilę obecną niezbędne jest uzbrojenie terenu pod ostoję, postawienie instalacji fotowoltaicznej.

Osoby zamieszkujące ostoję będą pod okiem terapeutów uczyły się podstawowych czynności – gotowania, sprzątania, prania i innych. W odległości kilkuset metrów znajduje się przystanek autobusowy, co ułatwi dojazd do szkoły, pracy i rodziny. Zależy nam na stworzeniu takich warunków, aby każda z tych osób mogła podjąć próbę startu w dorosłe, samodzielne życie, a ich rodzinom zapewnić spokój i wytchnienie.

Szacunkowy koszt powstania ostoi to 3,5 mln. złotych.

Jesteśmy dumni z tego co robimy, z szybkiego rozwoju i szerokiego wachlarzu pomocowego. Żebyśmy dalej funkcjonowali w dotychczasowej formie i mogli przyjąć następnych (oczekujących) kilkudziesięciu Podopiecznych niezbędne są środki finansowe.

Zwracamy się z prośbą o darowizny, rzeczy na licytacje, przekazywanie 1,5%, zostanie naszym stałym sponsorem.

Jak pomagamy?

Pragniemy czynić pomoc dla dzieci i dorosłych chorujących na nowotwory krwi. Mamy potrzebę bycia i przechodzenia choroby wraz z Potrzebującymi.

Prowadzimy zbiórki, zakładamy subkonta dla Podopiecznych, finansujemy leki, leczenie. rehabilitacje, sprzęt medyczny, środki pielęgnacyjne, transport medyczny, druk ulotek i plakatów na rzecz Podopiecznych.

Propagujemy i szerzymy ideę Dawstwa Szpiku oraz załatwiamy wszelkie formalności.

Naszym największym celem i poczuciem szczęścia jest uśmiech osoby potrzebującej!

Jak zostać naszym podopiecznym?

To tylko kilka prostych kroków!

  1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.
  2. Wysyłamy na adres mailowy niezbędne dokumenty do zawarcia z nami umowy!
    • Umowa Świadczenia Pomocy na rzecz Podopiecznych Fundacji Naszpikowani
    • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, w tym danych „szczególnych kategorii”
    • Zgoda na przetwarzanie danych wizerunkowych
    • Zasady ogólne dla podopiecznych
  3. Wysłane przez Nas pisma należy wydrukować w dwóch egzemplarzach każdy, dokładnie przeczytać, zapoznać się z nimi i podpisać je na każdej stronie.
  4. Po podpisaniu dokumentów należy wysłać je lub dostarczyć nam w dwóch egzemplarzach do naszego podpisu na adres siedziby:
    Fundacja Naszpikowani
    ul. Sienkiewicza 46
    15-004 Białystok
  5. Ważne – do wydrukowanych i podpisanych dokumentów należy dodać także:
    • Zaświadczenie Lekarskie wystawione przez lekarza prowadzącego ze szpitala z potwierdzeniem zdiagnozowanej choroby 
    • Zaświadczenie powinno być oryginalne i napisane w języku polskim
    • Orzeczenie o niepełnosprawności (o ile zostało wydane)
    • Karty choroby ze szpitala (oryginały do wglądu)
    • Zdjęcie kandydata na podopiecznego przesłane mailowo (zdjęcie powinno przedstawiać wyłącznie osobę zgłaszającą się na podopiecznego, wyraźne, aktualne, w miarę możliwości wykonane na minimalistycznym tle)
  6. Po podpisaniu i odesłaniu przez nas dokumentów zostajesz naszym Podopiecznym / Twoje dziecko zostaje naszym Podopiecznym!
  7. My zakładamy subkonto i wspieramy jak potrafimy!

Ambasadorzy

Joanna Koroniewska-Dowbor

Aktorka. W okresie szkolnym grała w toruńskim Spiętym Teatrze Spinaczy. W kolejnych latach współpracowała z warszawskimi teatrami: Bajka i Komedia. Od 2000 do 2013 grała Małgorzatę Chodakowską w serialu M jak Miłość. W 2003 zagrała główną rolę w filmie Mateusza Dymka Zwierzę powierzchni, który był nagradzany na festiwalach filmów niezależnych. Pracowała w teatrze Polskiego Radia. Jest również aktorką dubbingową. Nagrała polską wersję audiobooka Pięćdziesiąt twarzy Greya.

Maciej Dowbor

Dziennikarz, prezenter telewizyjny. Karierę medialną rozpoczął w radiowej Trójce, jako wydawca i prowadzący serwisu sportowego Departament Sportu, gdzie występował od 1999 do 2001 roku. W 2001 rozpoczął pracę w TVN i TVN24. Pracował w charakterze prezentera i redaktora sekcji sportowej oraz sportowego wydania Faktów. Na początku 2002 podjął pracę w TVP2, prowadził Studio Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City oraz studio Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2002 Korea – Japonia. Trafił do porannego programu Pytanie na Śniadanie, gdzie był współgospodarzem. W 2005 został prezenterem Polsatu. Od kwietnia 2015 związany jest z RMF FM.

Sandra i Paweł Skowrońscy

Paweł Skowroński – kanadyjkarz, zawodnik, trener. Wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski.

Sandra Skowrońska (Pawełczak) – kajakarka, zawodniczka, trenerka. Medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski.

Lesław Ćmikiewicz

Piłkarz, dwukrotny medalista olimpijski: złoty z Monachium (1972) i srebrny z Montrealu (1976). Uczestniczył w Mistrzostwach Świata w RFN w 1974, gdzie reprezentacja Polski prowadzona przez Kazimierza Górskiego zdobyła trzecie miejsce.

Edyta Dzieniszewska-Kierkla

Wspieram Fundację Naszpikowani bo jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Cieszę się, że mogę być w gronie Naszpikowanych. Zachęcam wszystkich do wsparcia Fundacji – nie bójmy się pomagać, razem możemy zdziałać więcej!

Magdalena Krukowska

Wspieranie Naszpikowanych jest dla mnie bardzo istotne gdyż niedawno mój Tata potrzebował dużej pomocy (chorował na przewlekłą białaczkę limftyczną), przegrał walkę. Wspieram i pomagam, być może kiedyś też się znajdziemy w potrzebie.

Kamila Lićwinko

Polska lekkoatletka, specjalizująca się w skoku wzwyż. Dwukrotna finalistka igrzysk olimpijskich. Halowa mistrzyni świata, mistrzyni uniwersjady, brązowa medalistka mistrzostw świata. Rekordzistka Polski na otwartym stadionie i w hali.

Rafał Grzyb

II trener Jagiellonii Białystok, wieloletni kapitan białostockiego klubu.

Ewelina Emilia Kryńska

Lekkoatletka specjalizująca się w sprincie.


Kamil Kryński

Lekkoatleta specjalizujący się w sprincie. Medalista mistrzostw Polski seniorów w biegu na 200m. Drugi zawodnik superligi drużynowych mistrzostw Europy. Czwarty zawodnik mistrzostw świata w sztafecie 4 x 100 metrów. Wicemistrz Polski w biegu na 100 metrów. Złoty medalista halowych mistrzostw Polskie w biegu na 60 i 200 metrów. Olimpijczyk.

Kuba Tokarz

Mistrz Paraolimpijski w kajakarstwie Rio de Janeiro 2016.

Wojciech Nowicki

Polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, mistrz olimpijski, wicemistrz świata 2022. 4 sierpnia 2021 zdobył w Tokio złoto igrzysk olimpijskich, ustanawiając rekord życiowy 82,52 m. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich. Pięciokrotny medalista mistrzostw świata. Dwukrotny mistrz Europy.

Taras Romanczuk

Kapitan Jagiellonii Białystok występujący na pozycji pomocnika.

Grzegorz Kossakowski

Absolwent Politechniki Białostockiej (specj. Inżynier żywności i Broker technologii) . Lekkoatletą, specjalizującym się w biegach sprinterskich (Medalista mistrzostw Polski seniorów – cztery złote medale wywalczone w biegu rozstawnym 4 × 100 metrów (Bielsko-Biała 2010, Bydgoszcz 2011, Bielsko-Biała 2012 i Toruń 2013), jeden medal srebrny (Szczecin 2014) oraz dwa medale brązowe w sztafecie 4 × 400 metrów (2012 i 2013). Aktualnie Reprezentant Polski w Bobslejach przygotowujący się do Igrzysk w Koreańskim PyeongChang 2018.

Joanna Fiodorow

Polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem. Olimpijka z Londynu 2012, Rio de Janeiro 2016.

Piotr Lisek

Polski lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce. Medalista mistrzostw świata, halowych mistrzostw świata oraz dwukrotny halowych mistrzostw Europy. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Aktualny absolutny rekordzista Polski.

PIH

Właściwie Adam Piechocki (ur. 9 września 1977 w Białymstoku) – polski raper. Były członek zespołów JedenSiedem i Skazani na Sukcezz. Od 2000 roku prowadzi solową działalność artystyczną.

Kamil Szeremeta

Polski pięściarz, były mistrz Europy w kategorii średniej.